Сектор критики у книгарні Є

Сектор критики у книгарні Є
25.09.2017

25 вересня у львівській книгарні «Є» відбулося обговорення нового роману Сергія Жадана «Інтернат» та збірки есеїв Артема Чеха «Точка нуль». Видання пов’язані між собою темою війни. У заході взяли участь літературознавці Тарас і Богдан Пастухи, Ігор Котик і Назар Данчишин.

       Що стосується книжки Чеха, в якій відображено особистий досвід автора в статусі солдата АТО, то учасники обговорення відзначили неупереджене й різнобічне висвітлення життя на передовій, звернули увагу на стриманість письма Чеха, описали еволюцію оповідача, в котрій є місце як для скепсису солдата, так і для інтеграції в армійські будні.
       Інша частина обговорення, присвячена книжці Жадана, не була такою одностайною. Тарас і Богдан Пастухи запропонували досить критичну рецепцію «Інтернату». Тарас вказав на брак панорамності зображення і схематичність персонажів, Богдан говорив про уніфікованість їхніх голосів і відсутність еволюції головного героя. Натомість Назар Данчишин, проаналізувавши характер головного героя, відзначив, що герой еволюціонує, хоч, може, надто поспішно. Також Назар запропонував цікаві трактування окремих образів, зокрема, шлях Паші у романі – це паломництво, проща, а Пітер – це Харон, який спершу перевозить героя в пекло, а потім допомагає йому з того пекла вибратися. Ігор Котик вказав на ідейну спорідненість «Інтернату» з попереднім романом С. Жадана «Ворошиловградом» і відхід від контркультури, орієнтацію на програмну, ідеологічну літературу, яка буде цікавою не лише молоді, а й читачам зрілого віку.