Літературно-критичне обговорення книжок Мирослава Мариновича та Осипа Зінкевича

Літературно-критичне обговорення книжок Мирослава Мариновича та Осипа Зінкевича
06.03.2017

6 березня в приміщенні Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (пр-т Шевченка, 13) відбулося обговорення двох публіцистичних книжок: «Всесвіт за колючим дротом» Мирослава Мариновича (Видавництво УКУ, 2016) та «Щоденник» Осипа Зінкевича (вид-во «Смолоскип», 2016).

       Перше видання – спогади та роздуми наймолодшого учасника Української Гельсінської групи, політв’язня, віце-ректора Українського Католицького Університету. Друга книжка – записи засновника і багаторічного керівника відомого еміграційного видавництва «Смолоскип», що спеціалізувалося на поширенні творів самвидаву.
       Спікерами виступали літературознавці з Інституту Івана Франка НАН України та з Львівського національного університету імені Івана Франка Мар’яна Барабаш, Ігор Котик, Тарас Пастух, Богдан Пастух, а також історик, директор ЛОУН бібліотеки Іван Сварник.
       Обговорення пройшло в дуже м’якій тональності, практично без критичних зауважень. Це очевидно пояснюється предметом обговорення – двома справді потужними виданнями, які варто читати, вивчати, обдумувати, обговорювати, але навряд чи критикувати. Загалом більше уваги було присвячено «Всесвітові за колючим дротом», в якому частина учасників заходу побачили трохи більше художніх якостей, ніж у «Щоденникові», цінному найперше історикам. Відзначалося Мариновичеву м’якість характеру в поєднанні з зібраністю і силою волі, його духовне зростання під час ув’язнення, релігійність досвіду, відвертість в зображенні тюремних буднів, ліричний стиль, а дехто навіть наважився назвати текст романом. Стосовно книжки Зінкевича, то наголошувалося на її інформаційній новизні, зокрема в розкритті механізму функціонування «Смолоскипу» та в живих, документальних свідченнях про контекст, в якому вибудувана Зінкевичем структура діяла.
       Спостереження літературознавців вдало доповнив своїми живими спогадами і посутніми роздумами Іван Сварник.
       Враженнями від читання М. Мариновича поділилася також співробітниця Інституту Івана Франка НАН України Оксана Нахлік.
       Відеозапис обговорення можна переглянути за адресами:
https://www.youtube.com/watch?v=dq7-yKegaHA
https://www.youtube.com/watch?v=C0tJh3n3JD4