Сектор критики у книгарні Є

Сектор критики у книгарні Є
24.06.2014

24 червня у львівській книгарні «Є» Віктор Неборак, Андрій Дрозда та Ігор Котик обговорили чергову книжку Володимира Даниленка «Грози над Туровцем» і дебютний роман польського прозаїка Міколая Лозінського «Reisefieber»

     І в «Reisefieber», і в центральному творі з книжки Даниленка романі «Клітка для вивільги» описано стосунки сина і матері, присутній мотив синівських ревнощів, але загалом ці твори дуже несхожі між собою. У книжці «Грози над Туровцем» Даниленко міфологізує свою малу батьківщину, сюжети закорінені в суспільно-політичний контекст, натомість роман польського прозаїка позбавлений подібного антуражу, у ньому навіть не йдеться про Польщу.
     Цілком протилежні підходи до сюжето- і характеротворення: Даниленко уникає поглибленого психологізму, його проза близька до жанру кіноповісті (В. Неборак), тоді як Лозінський цілком занурений у внутрішній світ, відтворює непомітні назовні зміни психологічного стану головного героя. А. Дрозда назвав письмо польського прозаїка прісним, І. Котик говорив про внутрішній сюжет.
     Персонажі Даниленка, за словами Котика, – одновимірні, наділені однією сильно акцентованою рисою. Персонажі Лозінського – неоднозначні, мінливі, боязкі інтроверти.
     Попри низку зауважених разючих відмінностей, на обговоренні майже не звучало оцінних характеристик. Чи то критики втратили смак, чи набули здатності перетравлювати будь-який текст не без задоволення, важко сказати. Може, восени, коли поновляться засідання Сектора критики, щось про це можна буде сказати точніше.