Міжнародна наукова конференція «Діалог двох культур – 2019»

Міжнародна наукова конференція «Діалог двох культур – 2019»
16.09.2019

3–8 вересня 2019 р. в Кременці Тернопільської області на базі місцевого Обласного літературно-меморіального музею Юліуша Словацького за співпраці з Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України в Києві, Інститутом Івана Франка НАН України у Львові та іншими установами й організаціями відбувся щорічний науково-мистецький захід «Діалог двох культур. Міжнародні зустрічі письменників, науковців, музейників та митців»


       Цьогоріч захід організовано з української сторони під патронатом Міністерства культури України та Посольства України в Республіці Польщі.

       Українсько-польський діалог розгалужувався на історичну, літературну, музейну і культурологічну конференції, а також літературні зустрічі, презентації, концерти. Більшість заходів відбувалися у Кременці, переважно в музеї Юліуша Словацького, окремі події – у Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії ім. Тараса Шевченка, у Збаразькому замку, в загальноосвітній школі села Накваші Бродівського району, в Монастирі походження дерева Хреста Господнього у Підкамені.


       5 вересня директор Інституту Івана Франка, член-кореспондент НАН України Євген Нахлік на історичній конференції, що відбувалася першої половини дня у Кременецькій академії, розповів про нові видання науковців Інституту Івана Франка НАН України й  офіційно передав до бібліотеки вишу свої монографії «Перипетії з приват-доцентурою Івана Франка у Львівському та Чернівецькому університетах» (2018), «Віражі Франкового духу : Світогляд. Ідеологія. Література» (2019), свою книжку «Від преромантизму до постмодернізму : Сильветки письменників. Літературно-критичні статті та рецензії. Екскурси до класики. Теоретико-компаративістичний уступ» (2016), монографії Віктора Неборака «Іван Франко : вершини і низини (інтерпретації вибраних віршів, циклів і поем зі збірки “З вершин і низин”)» (2016), Алли Швець «Жінка з хистом Аріадни : Життєвий світ Наталії Кобринської в генераційному, світоглядному і творчому вимірах», Христини Ворок «Поетика сновидінь у прозі Івана Франка», Олександри Салій «“Сей край невичерпаної красоти” : гуцульський текст в українській художній прозі кінця XIX – початку XX століття» (усі – 2018), книжку Ігоря Котика «Про перетворення тіла на слово : рецензії та статті» (2019), літературознавчі збірники «Йшла не тільки з духом часу, але й перед ним» : Наталія Кобринська та літературний процес кінця ХІХ‒ХХ століття» (2015), «Дивлячись на цей гірський світ» (2018; відп. ред. обох – Алла Швець).


  

На літературознавчій конференції, що відбулася пополудні дня того-таки дня у музеї Юліуша Словацького, Євген Нахлік виголосив доповідь на тему «Пантелеймон Куліш у колі польських романтиків (До 200-річчя від дня народження письменника)» і передав до музею свої книжки  «Віражі Франкового духу : Світогляд. Ідеологія. Література» та  «Перипетії з приват-доцентурою Івана  Франка у Львівському та  Чернівецькому університетах», у яких  життя і творчість Івана Франка розглядаються, зокрема, у польському контексті.




       7 вересня Ігор Котик, старший науковий співробітник Інституту Івана Франка, канд. філол. наук, презентував книжку своїх літературно-критичних студій «Про перетворення тіла на слово», заголовок якої відсилає до одного з віршів польського поета Богдана  Задури, стаття про якого відкриває цю   книжку. У виданні йдеться про ще кількох польських письменників – Тадеуша Конвіцького,  Анджея Стасюка, Міколая Лозінського, Тадеуша Домбровського. У   своєму виступі автор книжки звернув увагу на те, що багато  українських текстів, про які йде мова у виданні, перекладено  польською саме з легкої руки Богдана Задури, цьогорічного учасника «Діалогу двох культур», однієї з ключових постатей у сучасних літературних взаєминах Польщі й України.

 



Ігор Котик, Богдан Задура, Євген Нахлік, Данило Кравець


       Серед тих, хто взяв участь у «Діалозі… 2019» з українського боку, – директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, академік НАН України Микола Жулинський, завідувач кафедри полоністики Інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка,  член-кореспондент НАН України Ростислав Радишевський, історик, письменник, проректор Острозької академії Петро Кралюк, письменниця Надія Мориквас, літературознавець  Наталія Лисенко-Єржиківська з Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, історик Андрій Кузьменко з Переяслава,  науковий співробітник Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника Данило Кравець. Україністів з Польщі репрезентували професор Варшавського університету Валентина Соболь і професор університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні Людмила Сірик.