Франкознавчий семінар «ПЕРЕХРЕСНІ СТЕЖКИ»

Франкознавчий семінар «ПЕРЕХРЕСНІ СТЕЖКИ»
28.02.2019

26 лютого 2019 року на семінарі "ПЕРЕХРЕСНІ СТЕЖКИ" виступила Олександра САЛІЙ, наукова співробітниця відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України.



         Директор Інституту франкознавства Львівського національного університету імені Івана Франка Ростислав ЧОПИК представив Олександру САЛІЙ як дослідницю гуцульського тексту – авторку монографії «"Сей край невичерпаної красоти": гуцульський текст в українській художній прозі кінця XIX – початку XX століття» (Київ : Наукова думка, 2018), співавторку дослідження про Остапа Луцького (Муза і чин Остапа Луцького. – Київ : Смолоскип, 2016), а також як мандрівницю Карпатськими вершинами і низинами.


 








         Тема доповіді Олександри САЛІЙ на семінарі: «Був Франко одним з перших моїх учителів»: контактологічний палімпсест Кирила Студинського та Івана Франка.





 

        Кирило Студинський (01.10.1868, с. Кип’ячка, тепер Терноп. обл. – 1941) – український літературознавець, славіст, мовознавець, фольклорист, громадсько-політичний діяч, редактор, письменник. Леся САЛІЙ висвітлила його наукову співпрацю, суперечки і протистояння з Іваном Франком.

















         Дослідниця наголосила на здобутках Студинського у публіцистичній та видавничій сферах, показала наскільки складно зрозуміти  його життєву історію в часи 20–30-х рр. ХХ ст., коли радянська влада маніпулювала людьми, фальшувала їхні публічні висловлювання.










         Розгортання "сувою" життєвої біографії Кирила Студинського , спочатку спокійне і розмірене, під кінець викладу Лесі САЛІЙ набуло великої напруги. Скільки затерто слідів, змінено, переписано, нашаровано, а десь і забуто, недопрочитано...
  

       В обговоренні доповіді слово мав Євген Казимирович НАХЛІК. У процесі написання статті про Кирила Студинського до «Франківської енциклопедії» він, як  редактор тому «Іван Франко і нова українська література. Попередники та сучасники», дав Олександрі САЛІЙ завдання глибше з'ясувати певні важливі моменти життєвої історії К. Студинського. Так стаття переросла у серйозну наукову студію. Планується, що незабаром робота Олександри САЛІЙ вийде друком як окреме видання.

       Фото для сайту Марії-Мирослави ДЕРЕВ'ЯНОЇ