Науковий семінар «Перехресні стежки»

Науковий семінар «Перехресні стежки»
23.05.2017

23 травня, у вівторок, відбулося щомісячне засідання наукового семінару «Перехресні стежки». Із доповіддю на тему «Фольклорна образність збірки Івана Франка “З вершин і низин”. Геопоетичний аспект» виступила аспірантка відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України Галина Мазур.

       У доповіді йшлося про фольклоризм збірки «З вершин  і низин» на рівні геопоетичних образів фольклорного походження. Франкова збірка за поетичною образністю географічна, а тому є об’єктом вивчення відносно нової дисципліни – геопоетики, історія формування якої розпочинається в другій половині ХХ ст. у Франції, де Кеннет Уайт заснував Інститут геопоетики. Виділяють два підходи до розуміння геопоетики: 1. геопоетика – культурна творча стратегія; 2. геопоетика – літературознавчий напрям, розділ поетики, найтісніше пов’язаний з географією, об’єктом якого є геопоетичні образи.
       Доповідачка здійснила класифікацію геопоетичних образів збірки «З вершин і низин», детально проаналізувала фольклорний образ-символ землі як однин з найпоширеніших у збірці. Символіка геопоетичного образу землі у збірці Франка «З вершин і низин» розкривається через метафору материнства: це матір усього живого, джерело життя і годувальниця, що протиставляється землі як смертоносній cтихії, яка поглинає. Галина Мазур звернула увагу на окремі Франкові твори, для яких характерна особлива концентрація геопоетичних образів, зокрема на «Вандрівку русина з бідою».
       Геопоетичний аспект творчості Івана Франка – маловивчений, тому є перспективною ділянкою дослідження для зацікавлених науковців.