Розмова з авторками та упорядницею збірника есеїв «Ті, що творили “Перший вінок”» відбулася у Домі Франка

Розмова з авторками та упорядницею збірника есеїв «Ті, що творили “Перший вінок”» відбулася у Домі Франка
25.06.2025

19 червня 2025 р. у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка (Домі Франка) за участі його директора Богдана Тихолоза, а також команди видавництва Creative Women Publishing, наукової редакторки Алли Швець та авторок есеїв Катерини Шмеги й Оксани Левицької відбулася розмова-презентація збірника есеїв «Ті, що творили “Перший вінок”».

Збірник вийшов у 2024 році як книга-посестра до репринтного видання «Першого вінка». Есеї про кожну із 17 письменниць, що друкувалися на сторінках цього жіночого альманаху, писали, зокрема, науковиці Інституту Івана Франка НАН України: Алла ШВЕЦЬ (Наталія Кобринська, Катерина Довбенчук, Анна Павлик, Олеся Бажанська); Оксана НАХЛІК  (Климентина Попович, Елена Грицай); Олександра САЛІЙ (Михайлина Рошкевич); Марія ЛАПІЙ (Уляна Кравченко); Катерина ШМЕГА (Ганна Барвінок).

Директор Дому Франка Богдан ТИХОЛОЗ та директорка Інституту франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка Наталя ТИХОЛОЗ  разом із головною редакторкою видавництва Creative Women Publishing Іриною НІКОЛАЙЧУК розмірковували про те, чи був Іван Франко феміністом, яка його участь у «Першому вінку» і чому його ім’я не фігурує в цьому виданні. А заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України Алла ШВЕЦЬ розкрила залаштункові перипетії співпраці Франко – Кобринська – Пчілка й те, чому деякі твори під впливом Франкового редагування зазнали сильних змін на сторінках альманаху, а деякі і взагалі до нього не ввійшли.

Письменниця і співзасновниця видавництва Слава СВІТОВА разом з авторками есеїв «Ті, що творили “Перший вінок”» Катериною ШМЕГОЮ та Оксаною ЛЕВИЦЬКОЮ говорили про те, яку роль у житті авторок «Першого вінка» відігравали чоловіки – допомагали чи, навпаки, ставали на заваді, а також про те, що змінилося за 140 років із моменту виходу альманаху у досвідах жіночого письма. Також у розмові з ілюстраторкою видання Дарією ЛУЦИШИНОЮ поміркували про його естетичну концепцію і символізм. 

Продовженням події стало спільне вінкоплетіння під акомпанемент бандуристки Анастасії ВОЙТЮК. 

Тож дякуємо співорганізаторам цього натхненного дійства і всім його учасникам та учасницям за можливість справдити заповітні слова Наталії Кобринської: «…То прийде час, що згадають колись про першого звістуна!».

Світлини Оксани Боровець.