Видання вийшло у співпраці Інституту Івана Франка НАН України та Департаменту освіти і науки Львівської ОДА, ВГО Союз Українок і Союзу Українок Америки. Книга приурочена до ювілейних дат – 140-річчя жіночого руху в Україні та 100-річчя Союзу Українок Америки.
Модераторка заходу, заступниця директора Інституту Івана Франка НАН України Алла ШВЕЦЬ, розкрила трохи залаштунків публікаційної історії і самого «Першого вінка», і презентованого видання, наголосивши, що в його назву закладено водночас символічний та історичний змісти. Адже гасло «В імені нашої національної єдности» задекларувала в одному з листів як мету створення альманаху його засновниця і видавчиня Наталія Кобринська.
Алла ШВЕЦЬ запросила до слова одного з авторів монографії, голову редколегії Євгена НАХЛІКА – директора Інституту Івана Франка, академіка НАН України. Він наголосив, що ця книжка має велике значення для історії української літератури і культури, адже «Перший вінок» заманіфестував культурний рух українських жінок і показав, що в Україні є жіноча література. Ця монографія, за його словами, водночас є і своєрідною енциклопедією «Першого вінка», а багато розвідок, які до неї увійшли, з'явилися саме як енциклопедичні статті, написані для фундаментального проєкту Інституту Івана Франка «Франківська енциклопедія».
Також на презентації виступила співробітниця Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації та почесна голова ВГО Союз Українок Ореслава ХОМИК і рецензентка видання, старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України Ольга КУЗЬМЕНКО. Остання, зокрема, наголосила на символізмі двох порожніх місць серед портретів авторок альманаху на обкладинці, оскільки такі «білі плями» спонукають до пошуку і відкриття цих маловідомих імен, щоб надати і їм голос.
Мали змогу висловитися на презентації також автори розвідок, які до неї увійшли: професор кафедри фольклористики ім. академіка Філарета Колесси ЛНУ ім. Івана Франка Святослав ПИЛИПЧУК, завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка Микола ЛЕГКИЙ та старша наукова співробітниця відділу літературного процесу Інституту Марія ЛАПІЙ, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича Петро ШКРАБ'ЮК та завідувачка кафедри філології Гуманітарного факультету Українського католицького університету Ярослава МЕЛЬНИК.
Як зазначив Святослав ПИЛИПЧУК, «В українській родинно-обрядовій традиції є важливий обряд – вінкоплетіння, який Михайло Грушевський назвав унікумом у світовій фольклористиці. Таким самим унікумом свого часу був і "Перший вінок", який об'єднав авторок з усієї України».
Видання вже здобуло резонанс серед широкого кола читачів, які прагнуть відкрити для себе історію української жіночої літератури.
Світлини Катерини Шмеги.
Більше про видання див.:
http://ifnan.gov.ua/edition/2/1107/