Вітаємо Євгена Нахліка з обранням закордонним членом Польської академії знань!

Вітаємо Євгена Нахліка з обранням закордонним членом Польської академії знань!
10.05.2025

15 червня 2024 р. на загальних зборах Польської академії знань у Кракові (Polska Akademia Umiejętności – PAU, Kraków) Євген Нахлік, директор Інституту Івана Франка НАН України, академік Національної академії наук України, обраний закордонним членом Відділу І Філологічного (Wydział I Filologiczny, Członkowie zagraniczni).

8 травня 2025 р. в Генеральному консульстві Республіки Польща у Львові диплом закордонного члена Польської академії знань Євгенові Нахліку вручив Тимчасово повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч. 

У такий спосіб пошановано численний науковий доробок львівського вченого, дотичний польської літератури (Адам Міцкевич, Юліуш Словацький, Зиґмунт Красінський, Юзеф Богдан Залеський, Ґабріеля Запольська, Бруно Шульц, Збіґнєв Герберт) та українсько-польських літературних зв’язків і типології (порівняльно-літературознавчі студії творчости Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Івана Франка, Івана Котляревського та ін.).










Обрання директора Інституту Івана Франка НАН України закордонним членом Польської академії знань у Кракові тим знаменніше, що 130 років тому рада Математично-природничого відділу цієї Академії на засіданні 4 березня 1895 р. на пропозицію Антропологічної комісії затвердила її співробітником, зокрема, Івана Франка (W akademji umiejętności // Kurjer Lwowski. 1895. Nr 69. 10. Marca. S. 6). В офіційному повідомленні про цю ухвалу, датованому 6 березня 1895 р. й надісланому Франкові, Антропологічна комісія запрошувала вченого «взяти участь у її працях», а вітаючи з «титулом співробітника Антропологічної комісії Академії знань у Кракові», інформувала про його «право одержувати видання цієї комісії» (Іван Франко: Документи і матеріали. 1856–1965. Київ: Наукова думка, 1966. С. 184). 16 березня про це обрання сповістила й газета «Діло»: «Антропольоґічна комісія польскої Академії наук в Кракові іменувала своїм членом між иншими і д-ра Івана Франка» (Дрôбнû вѣсти // Дѣло. 1895. № 51. 4 (16) марта. С. 3). 

Також див.: Нахлік Євген. Перипетії з приват-доцентурою Івана Франка у Львівському та Чернівецькому університетах. Львів, 2018. С. 69–70.

У виступі з нагоди вручення диплома Євген Нахлік зазначив:

«Вважаю своїм обов’язком і завданням сприяти взаємному пізнанню, зближенню і порозумінню українського та польського народів, наших країн, збагаченню наших літератур і культур. З постійним інтересом та естетичним захопленням відкриваю для себе невичерпний світ польської літератури, її гуманістичні, екзистенційні та художні вартощі, освоюю у своїх студіях новітні наукові підходи польського літературознавства і прагну ознайомити з цим власним досвідом українських дослідників та зацікавлених читачів. Водночас своїми публікаціями польською мовою намагаюся показати польському читачеві своєрідний світ української літератури, багатий на інтелектуальні та мистецькі здобутки.

Сьогодні обидві країни, Україна і Польща, за підтримки вільного демократичного світу, разом успішно протистоять російській імперській агресії. Відоме гасло визвольного руху проти Російської імперії та самодержавства у ХІХ столітті За нашу і вашу свободу знову актуальне і набуває реального змісту. Багато історичних подій, передусім минулого століття, вчать нас, що в боротьбі проти московської експансії потрібно поєднувати зусилля наших народів для збереження власної державности й незалежности, з повагою до людини як найвищої цінности».

Закордонними членами Відділу І Філологічного Польської академії знань у Кракові є, зокрема, київський україніст і полоніст Ростислав Радишевський, італійська славістка, україністка Джованна Броджі-Беркофф (Giovanna Brogi Bercoff), німецький славіст Рольф Фіґут (Rolf Fieguth), чеський славіст Prof. dr Ivo Pospišil, австралійська лінгвістка й антропологиня Анна Вежбіцька (Anna Wierzbicka) та інші знані філологи.

Закордонним членом Відділу ІІ Історично-філософського раніше був обраний львівський історик Ярослав Грицак. Серед закордонних членів цього Відділу – всесвітньо відомі історики Даніель Бовуа (Daniel Beauvois), Норман Дейвіс (Norman Davies), Андреас Каппелер (Andreas Kappeler), Тімоті Снайдер (Timothy Snyder) та ін.

Закордонним членом Відділу VI Мистецької творчости є львівський скульптор, мистецтвознавець Володимир Одрехівський.

Обрання Євгена Нахліка закордонним членом Відділу І Філологічного затвердив Президент Республіки Польщі Анджей Дуда 9 серпня 2024 р. (Polska Akademia Umiejętności. Лист від 16.09.2024 Президента Академії проф. Яна Островського URLhttps://pau.krakow.pl/index.php/pl/struktura/wydzialy-i-komisje/wydzial-i-filologiczny).

Вітаємо з почесним званням, яке є свідченням високої оцінки багаторічної праці та значних здобутків на ниві полоністики!