«Zapolska Międzynarodowa» – спільне польсько-французько-українське видання

«Zapolska Międzynarodowa» – спільне польсько-французько-українське видання
29.09.2023

В основу ґрунтовної колективної монографії покладено матеріали І Міжнародної наукової конференції з циклу «Запольська Міжнародна. Біографія – творчість – рецепція», яка відбулася 24 вересня 2021 р. в режимах офлайн (Бялисток) і онлайн (учасники в інших містах). Опубліковано праці (усі польською мовою) дослідників переважно з Польщі, а також із Франції, України та Грузії.

За співпраці Філологічного відділу Польської академії знань (Краків), Національного інституту східних мов і цивілізацій (Париж), кафедри філологічних інтердисциплінарних досліджень філологічного факультету Університету в Бялистоку (Польща) й Інституту Івана Франка НАН України (Львів) вийшла друком об’ємиста колективна монографія «Zapolska Międzynarodowa. Seria I: Biografia, estetyka, recepcja» («Запольська Міжнародна. Серія І: Біографія, естетика, рецепція»), зі вступом і за наукової редакції Анни Яніцької і Пйотра Білоса (Краків ; Бялисток, 2022).

 
Zapolska Międzynarodowa. Seria I: Biografia, estetyka, recepcja / Wstęp oraz redakcja naukowa Anna Janicka, Piotr Biłos ; Polska Akademia Umiejętności. Wydzial Filologiczny ; Institut National des Langues et Civilisations Orientales (Inalco) ; Katedra Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych. Wydzial Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku ; Instytut Iwana Franki (NANU, Lwów). Kraków ; Białystok : Collegium Columbinum SJ, 2022. 456+XXXVI s. Naukowy projekt wydawniczy – seria : Przełomy/Pogranicza : Studia Literackie. L.

 Книжка приурочена до 100-річчя пам’яті визначної польської письменниці Ґабріелі Запольської (*1857–†1921), яка народилася на Волині, довгі роки жила і творила у Львові, якийсь час – у Парижі, померла у Львові й похована на Личаківському цвинтарі.

Україну репрезентують:

Ростислав Радишевський, академік НАН України (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України) – статтею «Kategorie wolności i moralności w twórczości Gabrieli Zapolskiej i Łesi Ukrainki» («Категорії свободи й моралі у творчості Ґабріелі Запольської та Лесі Українки»).

Євген Нахлік, член-кореспондент НАН України (Інститут Івана Франка НАН України) – статтею «Gabriela Zapolska w recepcji ukraińskiej» («Ґабріеля Запольська в українській рецепції»).

Колективна монографія є результатом довголітньої співпраці Ростислава Радишевського і Євгена Нахліка із засновником кафедри філологічних досліджень на філологічному факультеті Університету в Бялистоку професором, іноземним членом НАН України Ярославом Лавським і професором Колегіуму літературознавства на філологічному факультеті Університету в Бялистоку Анною Яніцькою, авторкою багатьох публікацій про Ґабріелю Запольську. 


 Розкішне ілюстроване видання здійснене в рамках науково-видавничого проєкту «Рубежі/Помежів’я. Літературні студії», фінансованого з програми міністра науки і вищого шкільництва Республіки Польщі «Регіональні ініціативи досконалості» на 2019–2022 рр.