Сектор критики у книгарні Є

Сектор критики у книгарні Є
24.09.2014

В середу 24 вересня почався новий сезон «Сектора критики» – літературно-критичних обговорень Віктор Неборака, Ігоря Котика та Андрія Дрозди у львівській книгарні «Є». Цього разу мова йшла про дві книжки, присвячені східним регіонам Польщі та України: «Галицькі оповідання» Анджея Стасюка та «Бомжі Донбасу» Олексія Чупи.

       Обидві книжки, як відзначив А. Дрозда, починаються в реалістичній манері, та кожен з авторів у свій спосіб відходить від реалістичного зображення. О. Чупа втікає в історію, причому історію вигадану, – наслідок браку вродженої ідентичності жителів Донбасу (на думку В. Неборака). Стасюк сягає сфери трансцендентного, і цей порив, на думку І. Котика, є в книжці найцікавішим (інші учасники обговорення не погодилися з таким трактуванням).
       Обговорення було особливим тим, що вперше за роки діяльності «сектора критики» у ньому взяв участь сам автор книжки. Виступ Олексія Чупи додав трохи конкретики в аналітичні розмисли. Письменник, зокрема, поділився деякими сторінками з власної біографії, в тому числі письменницької, першою назвою обговорюваної книжки та діагнозами, в яких підозрюють того, хто переходить на українську мову, розповів про ставлення до україномовних жителів Донбасу, охарактеризував психологію симпатиків ДНР.
       Андрій Дрозда на своїй сторінці у фейсбуці написав про це обговорення таке: «"Бомжі Донбасу" – це терапія і діагноз. Щоб бути українцем на Донбасі, треба стати бомжем, залізти в підвал і читати фантазії про альтернативну історію України.
Інша нинішня книга – "Галицькі оповідання" Анджея Стасюка, затягує з перших сторінок. Подобається все: майстерна оповідь, лаконічний стиль, порівняння, композиція книги і правдива увага до світу, про який автор пише.»
       Наприкінці жовтня критики планують обговорити Шкляреву «Марусю» та Жаданів «Луганський щоденник».