Зі знаменним ювілеєм, вельмишановна Оксано Омелянівно!

Зі знаменним ювілеєм, вельмишановна Оксано Омелянівно!
14.05.2019

Сердечно вітаємо Оксану Омелянівну ФРАНКО, професора кафедри етнології Львівського національного університету імені Івана Франка, відомого українського історика, етнолога, архівіста, франкознавця, громадську діячку, гідну спадкоємицю і берегиню Франкового роду, зі знаменним ювілеєм – 80-річчям від дня народження і 50-річчям від початку наукової діяльності!


              Вельмишановна Оксано Омелянівно!


       Ваша енергійна різнопланова суспільна активність принесла значні здобутки, які стали невід’ємним надбанням вітчизняної освіти, науки й культури. У всіх своїх громадських поставах – викладач університету, науковець, музейний активіст – Ви незмінно виступаєте як переконана українська патріотка, борець за відновлення історичної правди і пам’яті українського народу, доброго імені його найкращих синів і доньок.

       Цінним надбанням української гуманітарної науки є Ваша монографія «Федір Вовк – вчений і громадський діяч» (Київ, 2000, 2001) – ґрунтовне дослідження однієї з найяскравіших постатей в історії вітчизняної культурології.

       Особливо варто підкреслити Ваш вагомий внесок у відновлене українське джерелознавство. У Вашому численному науковому доробку – співавторська участь в упорядкуванні видань знакових пам’яток (наукових текстів, документів, щоденникових записів, листів тощо) які, завдяки, зокрема Вам, увійшли до сучасного наукового обігу і перебувають в активному вжитку дослідників української літератури, культури, історії національно-культурного та визвольного руху ХІХ – початку ХХ ст. Це тритомне видання «Кирило-Мефодіївське товариство» (Київ, 1990), двотомне видання «Щоденник (1874–1885)» Олександра Кістяківського (Київ, 1994, 1995), однотомне видання «Листування Федора Вовка з Володимиром Гнатюком» (Львів, Київ, 2001). Наші науковці з вдячністю користуються цими виданнями, досліджуючи життя і творчість Т. Шевченка, П. Куліша, М. Костомарова, інших кирило-мефодіївців, І. Франка і В. Гнатюка.










       Ми вельми цінуємо Ваш внесок у підготування до друку Франкових творів і праць, над чим працювало Львівське відділення Інституту літератури ім Т. Г. Шевченка НАН України і далі працює Інститут Івана Франка НАН України разом з Інститутом літератури ім Т. Г. Шевченка НАН України. Ви упорядник частини текстів і автор коментарів до них – зокрема у співпраці з сином, франкознавцем, кандидатом історичних наук Андрієм Франком – до 51-го і 54-го Додаткових томів до Зібрання творів Івана Франка у п’ятдесяти томах (вийшли 2008 і 2011 року), до 55-го і 56-го томів (готуються до друку).

       Франкознавство збагатилося й Вашими статтями про родинні стосунки письменника, його прямих нащадків. Читачам академічного журналу «Слово і Час» закарбувалася в пам’ять і душу Ваша глибока й прочута стаття про Франкову внучку «Наукові дослідження Зеновії Франко» (2006. № 8).

       Дослідники життя і творчості Івана Франка, всі шанувальники Франкового феномена повік будуть Вам вдячні за те, що Ви ціною великих зусиль, почуваючи відповідальність за збереження і популяризацію святинь Франкового роду й долаючи опір бездушних радянських бюрократів 1980-х років, зуміли врятувати від знищення родинну оселю Франкового небожа Омеляна-Володимира Франка (сина рідного брата Івана Франка Онуфрія) і передати її під музей. Завдяки Вашій ініціативи та Вашим організаторським зусиллям 30 серпня 1992 року в цьому будинку було відкрито Музей-оселю родини Івана Франка в Підгірках у Калуші, зібрано багато родинних, меморіальних речей і розбудовано візуальне «родинне дерево» Франкового роду від перших відомих його засновників до численних нинішніх нащадків по всьому світу. Під Вашим науковим керівництвом і загалом під Вашою турботливою опікою новостворений музей став помітним місцевим осередком краєзнавства і франкознавства, організатором постійних наукових і культурно-освітніх заходів, розгорнув активну видавничу діяльність.











       Щиро бажаємо Вам, вельмишановна Оксано Омелянівно, міцного здоров’я, невичерпної енергії, культурно-освітнього та наукового довголіття, нових здобутків у Вашому подвижницькому продовженні національних традицій Івана Франка і Франкового роду!



Директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України,
академік НАН України                                                                                       Микола Жулинський

Директор Інституту Івана Франка НАН України,
член-кореспондент НАН України                                                                    Євген Нахлік


14 травня 2019 р.





Фото для сайту – із приватного родинного архіву Андрія Дмитровича та Оксани Омелянівни Франків