Громадська ініціатива побудови пам’ятника Івану Франкові у м. Києві

Громадська ініціатива побудови пам’ятника Івану Франкові у м. Києві
14.04.2018

14 квітня у Львові в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч із членами Правління Громадської організації «Громадська ініціатива побудови пам’ятника Івану Франкові у м. Києві» – поетом Дмитром Павличком (голова), академіком НАН України Станіславом Довгим та ін.

       Зібралося чимале товариство – викладачі та студенти, вчені гуманітарних та природничих наук, діячі культури й мистецтва.

       Під головуванням ректора університету члена-кореспондента НАН України Володимира Мельника численні промовці, серед яких були академіки НАН України Ігор Юхновський, Юрій Туниця, Станіслав Довгий, Роман Кушнір (голова НТШ), члени-кореспонденти НАН України Микола Ільницький та Євген Нахлік, обговорили питання про гідне вшанування феноменальної постаті Івана Франка в Україні та світі, поширення Франкових ідей, осмислення його колосальної праці для України та її утвердження у «народів вольних колі», про нові освітні, культурні та наукові франкознавчі ініціативи, про виклики теперішнього часу.


       Директор Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік зазначив, що науковий колектив академічного Франкового інституту підтримує ініціативу спорудження пам’ятника письменникові у Києві, готовий долучитися до активної промоції цієї ідеї. Промовець нагадав, що саме завдяки ініціативі й зусиллям Дмитра Павличка, тодішнього Посла України в Польщі, у Варшаві вдалося своєчасно відкрити пам’ятник Тарасові Шевченку, і висловив упевненість, що буде успішно зреалізовано й нову ініціативу надзвичайно енергійного поета, найактивнішого продовжувача Франкових традицій у поезії, літературній критиці, громадсько-культурній та політичній державотворчій діяльності. Цю ініціативу Дмитра Павличка варто не лише підтримати, а й поширити на дальшу своєрідну українізацію України шляхом увічнення пам’яті про наших найвидатніших діячів у монументах, топонімах, меморіальних дошках тощо. Приємно, що Львів, особливо його центральна частина, дедалі більше набуває європейського обличчя, проте конче треба, щоб у цьому обличчі було якомога більше символічних знаків, які б сигналізували про нашу історію та культуру.


       Євген Нахлік також відзначив здобутки науковців Інституту в галузі франкознавства – видання першого тому «Франківської енциклопедії», додаткових томів до Повного зібрання творів Івана Франка, низки франкознавчих покажчиків і монографій, «Літопису життя і творчості Івана Франка», що його уклав колишній завідувач відділу франкознавства Мирослав Мороз.


        У зібранні взяли участь науковці Інституту Івана Франка НАН України Алла Швець, Микола Легкий, Олена Луцишин, Андрій Франко, Оксана Нахлік, Марія Котик-Чубінська, Марія Мазепа.

       У завершальному виступі Дмитро Павличко наголосив на важливості для національного самоствердження таких проектів, як побудова пам’ятника Франкові, найменування в його честь проспекту й площі в Києві. Аура зустрічі на львівській землі викликала в Поета щемливі спомини з його молодих літ.