Алла Швець виступила з відкритими лекціями про український жіночий рух та взяла участь у презентації проєкту «Неймовірні» у Відні

Алла Швець виступила з відкритими лекціями про український жіночий рух та взяла участь у презентації проєкту «Неймовірні» у Відні
18.06.2024

Заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України, докторка філологічних наук Алла Швець відвідала столицю Австрії, де взяла участь у подіях до 140-річчя жіночого руху в Україні та відкритті проєкту «Неймовірні. Жінки в історії» про видатних жінок України.

4 червня 2024 р. Алла Швець  на запрошення Посольства України в Республіці Австрія взяла участь у презентації підготовленого харківським Музеєм жіночої та гендерної історії проєкту «Неймовірні», представленого 72 портретами видатних українських жінок у виконанні сучасних художників.

У межах презентації відбулася панельна дискусія та обговорення. З вітальним словом до присутніх звернулася перша секретарка Посольства України в Республіці Австрія Уляна Задворняк та директорка Музею жіночої та гендерної історії, голова правління ГО «Центр гендерної культури» Тетяна Ісаєва.  Алла Швець виступила з лекцією про історичну візію та віденські контексти українського жіночого руху.

Захід відвідали представниці жіночих організацій Австрії, що дало можливість обмінятися думками та налагодити контакти для подальшої співпраці.

5 червня Алла Швець також виступила з відкритою лекцією про зв’язок українського фемінізму із Віднем в українському відкритому просторі Open Space Barbareum. Захід було організовано спільно з Українською бібліотекою св. Варвари у Відні. Лекторка розповідала, зокрема,  про роль церкви св. Варвари, в якій вінчалися Ольга та Дмитро Басараби. Дмитро пішов воювати в час Першої світової війни на італійський фронт і загинув у перші дні війни. Тому для Ольги стало питання принципу заснувати у Відні організацію порятунку українських воїнів. Вона разом з посестрами шукали поранених бійців по віденських шпиталях і допомагали їм. Ще тоді австрійці відзначили високий рівень самопожертви та організації українського жіноцтва.З Відня українську історію жіночого руху творили Мілена Рудницька, Наталія Кобринська, Олена Степанів, Надія Суровцева, Олега Кисілевська, Ольга Басараб і ще багато інших жінок-інтелектуалок. Їхню діяльність у місті доповідачка охарактеризувала цитатою однієї з них «Ми тут у Відні робили те, що могли». Фраза, яка не втрачає своєї актуальності і через 100 років.

Насамкінець Алла Швець відвідала Інститут славістики Віденського університету, в якому 1893 року Іван Франко захистив докторську дисертацію, про що повідомляє встановлена меморіальна дошка.  Для студентів-славістів вона прочитала гостьову лекцію про історію жіночого руху в Україні.

Світлини Алли Швець та пресслужби Посольства України в Республіці Австрія.

Також читайте на сайті видання «Укрінформ»:

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3871851-u-vidni-predstavili-proekt-pro-ukrainskij-zinocij-ruh.ht. Розміщено 17.06. 2024.