ДУ “Інститут Івана Франка Національної академії наук України” у співпраці з Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Світовою федерацією українських жіночих організацій, Всеукраїнською громадською організацією “Союз Українок” виступили організаторами наукової події.
Науковий супровід, модерування заходу здійснила докторка філологічних наук, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка Національної академії наук України А. І. Швець.
Конференція проходила у комбінованому форматі – наживо (у приміщенні Департаменту освіти і науки ЛОДА) та онлайн, на платформі zoom.
На відкритті конференції з вітальними словами до присутніх звернулися директор Департаменту освіти та науки ЛОДА Олег Паска, директор Інституту Івана Франка НАН України, доктор філологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, співголова Оргкомітету Євген Нахлік, Голова ВГО Союзу українок, докторка економічних наук, професорка Ористлава Сидорчук, доктор педагогічних наук, професор, почесний академік НАПН України, голова Всеукраїнського товариства «Рідна школа» Петро Сікорський, який креативно привітав учасників конференції, продекламувавши власну авторську версію вірша К. Малицької «Чом, чом, чом, земле моя…». Від імені Світової федерації українських жіночих організацій виступила членкиня управи СФУЖО в Австралії Наталія Пошивайло-Таулер. Прозвучали вітання від представниць українського жіноцтва зарубіжжя: Наталії Осташ, голови Об’єднання українок в Бельгії та Марини Акарне, співзасновниці Асоціації українців в Індії.
Євген Нахлік у вітальному слові зазначив, що сьогоднішня конференція лежить у руслі реалізації наукової програми Інституту Івана Франка – досліджувати поряд із творчістю класиків української літератури І. Франка, Т. Шевченка, П. Куліша, І. Котляревського також творчість інших письменників та літературознавців, які зробили помітний внесок у культурний розвиток Галичини та всієї України: М. Шашкевича, М. Яцкова, Н. Кобринської, П. Карманського, О. Авдиковича, К. Студинського, учительок-письменниць Марійки Підгірянки, Уляни Кравченко, Климентини Попович та ін. Торік проведено конференцію до 210-ї річниці від дня народження о. Н. Устіяновича. Такі студії та заходи конче потрібні для пізнання вітчизняної минувшини, збереження культурної та історичної пам’яті, поглиблення національної ідентичності й самосвідомості наших нинішніх поколінь. Подвижницький життєвий шлях і досі актуальний творчий спадок Константини Малицької, передусім сокільсько-стрілецькі пісні на її вірші, оповідання для дітей та спогади, заслуговують не лише на нашу вдячну згадку, а й на активне освоєння. Мужня вчителька і громадська діячка, Малицька залишилася незламною під час російсько-імперської окупації Львова у 1914–1915 роках і сибірського заслання, куди її, єдину жінку, загарбники вивезли разом із 13-ма чоловіками. Приклад служіння Константини Малицької рідному народові здатен і сьогодні надихати на боротьбу проти новітнього російського агресора.Наукова частина конференції зосередилась у трьох секціях та поєднала широке коло учасників з різних куточків України (Львова, Коломиї, Галича, Івано-Франківська, Вінниці, Києва). Доповідачі ґрунтовно осмислили духовні, професійні, творчі іпостасі Костянтини Малицької, проаналізували її літературний доробок, педагогічні погляди, національні концепти, розкрили постать К. Малицької крізь призму мемуаристики.
У роботі наукових секцій взяли
активну участь співробітники Інституту Івана Франка НАНУ – Алла Швець,
Микола Легкий, Христина Ворок, Мирослава Дерев’яна.
У першій секції, під головуванням д-ра філол. наук, завідувача відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України Миколи Легкого,
що розмістилась в Актовій залі Департаменту освіти і науки ЛОДА (вул. Просвіти, 4а),
виголосили доповідь
докторка наук із соц. комунікацій, проф., заступниця генерального директора з
наукової роботи ЛНБУ імені В. Стефаника Лідія СНІЦАРЧУК: «Костянтина
Малицька: “Кривити душею не вмію...” (за матеріалами ЛННБ України імені В. Стефаника)»; д-р філол. наук Микола ЛЕГКИЙ: «“Малі герої”
Костянтини Малицької: проблематика й поетика»; докторка філол. наук, проф.
кафедри української літератури імені акад. М. Возняка ЛНУ імені Івана
Франка Ірина РОЗДОЛЬСЬКА: «Костянтина Малицька в
ідейно-естетичному полі Українських Січових Стрільців»; докторка філол. наук, членкиня Оргкомітету конференції Алла ШВЕЦЬ: «“Лишила свій слід на душах
галицького жіноцтва” (Костянтина Малицька у спогадовому наративі сучасниць)»; к. філол. наук,
членкиня Львівської обласної організації НСПУ Марія ЯКУБОВСЬКА: «Костянтина Малицька
у системі націєтворчих процесів кінця ХІХ — початку ХХ століття»; викладачка Коломийського ліцею імені Михайла Грушевського Марія ГНАТЮК: «Костянтина Малицька і
жіночий рух в Галичині»; д-р медичних наук, лікар приватної психотерапевтичної
практики Ігор ГУЛЬ: «“Орнітологічні
знання” і їх роль в творчості Костянтини Малицької».
У дистанційному режимі на платформі Zoom працювала 2-га секція. Модераторка — докторка педагогічних наук, проф., завідувачка каф. професійної освіти та інноваційних технологій Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Оксана Джус.
На онлайн-засіданні виступило п’ятеро учасників конференції. Докторка пед. наук, проф. Зіновія НАГАЧЕВСЬКА (Івано-Франківськ) у доповіді «Костянтина Малицька: жінка в педагогіці, педагог у жіночому русі» відзначила сподвижницьку освітню працю К. Малицької, яка центрувала потребу виховання цілісної, всебічно розвиненої особистості, що сповідує загальнолюдські та національні ідеали. К. філол. наук, доцентка каф. української преси ЛНУ імені Івана Франка Наталя ТИХОЛОЗ розкрила тему «“Це була моя вчителька”: К. Малицька у спогадах А. Франко-Ключко». У доповіді висвітлила контактологію педагогині та її учениці Анни, доньки Івана Франка. К. філол. наук, наукова співробітниця відділу франкознавства Христина ВОРОК презентувала доповідь «“Коби здоров’я і трохи розуму в голові, виб’юся через світ”: поетика творів для дітей Костянтини Малицької», у якій зазначила, що для письменниці головним є психотип активної дитини, яка гостро відчуває проблеми дорослих, переймається ними та пробує їх вирішити. Знання дитячої психології, спостережливість та уважність у ставленні до учнів знайшли досконале відображення у творах Малицької. Докторка філол. наук, проф. каф. психології та педагогіки Івано-Франківського обласного інституту післядипломної пед. освіти Марія ФЕДУНЬ у доповіді «Провідні засади виховниці поколінь Костянтини Малицької і сучасна українська школа» зактуалізувала важливість впровадження ідей педагогині при вихованні сучасних учнів. Докторка пед. наук, проф. Оксана ДЖУС запропонувала тему «Світ дитини і дитинства у творчій спадщині Костянтини Малицької». Дослідниця детально проаналізувала усі збірки письменниці, в яких центральне місце займає дитина і її середовище, акцентувала увагу присутніх на недостатньому перевиданні творів Малицької для дітей та про дітей.
У третій секції, яку модерувала к. іст.
наук, завідувачка кабінету інформаційно-видавничої діяльності КЗ ЛОР
«Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Ірина Суховерська, було представлено шість
різнопланових доповідей. Уже
перший виступ к. іст. наук, доц. каф. етнології і археології
Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Оксани
Дрогобицької занурив слухачів у атмосферу епохи, що постає крізь призму
мемуарів Костянтини Малицької («Побут галицької інтелігенції у
мемуарній спадщині Костянтини Малицької»). Ірина Суховерська у своїй доповіді
дослідила перехресні стежки педагогічних принципів видатної учительки у
контексті сучасних досягнень педагогічної думки та практики («Ретрансляція
педагогічної спадщини Костянтини Малицької в сучасній педагогічній освіті»).
М. н. с. Інституту Івана Франка НАНУ Мирослава Дерев’яна провела паралелі
між поглядами на формування особистості Малицької та Франка («Погляди Костянтини
Малицької та Івана Франка на проблеми виховання особистості»). Учениця 10-го кл. Галицького ліцею ім. Ярослава Осмомисла Олена Легін (Галич) презентувала дослідження педагогічної та
громадської діяльності Костянтини Малицької на своїй землі («Костянтина
Малицька — вістунка шляхів розвитку школи й громади Галича»). Вагому
роль духовних принципів Костянтини Малицької в атмосфері викликів нинішнього
часу обґрунтувала у своїй доповіді старша викладачка каф. педагогіки та
психології Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної
освіти Світлана Сміх («Духовна
спадщина Костянтини Малицької та виклики сьогодення»). Насамкінець
студентка 3-го курсу Київського університету ім. Бориса Грінченка Ярослава Нікуліна проаналізувала
основні віхи письменницької спадщини видатної галичанки («Літературна
творчість Костянтини Малицької»).
На основі виголошених доповідей відбулось жваве обговорення, плідна дискусія.
Учасники конференції ушанували пам’ять Костянтини Малицької урочистим покладанням квітів до меморіальних місць (на могилі письменниці на Личаківському кладовищі
та біля пам’ятної таблиці на вул. Драгоманова, 12 – колишнього приміщення жіночої школи імені Т. Шевченка, де вчителювала К.Малицька).
Музичним дарунком
учасникам стала пісня «Чом, чом,
чом, земле моя» (слова К. Малицької, музика Д. Січинського) у
виконанні Ірини Стельмах і
Михайла Іващенка – солістів
Львівської капели бандуристів «Львів’яни» (художній керівник творчого колективу: Іван
Качкевич, заслужений працівник культури України).
За матеріалами
конференції заплановано
видання наукового збірника.
Світлини, інформаційний супровід для сайту – Христини Ворок, Мирослави Дерев’яної, Алли
Швець.