«Дала нам Чехія чоловіка з золотим серцем»

«Дала нам Чехія чоловіка з золотим серцем»
12.10.2017

Під такою назвою 12 жовтня 2017 року в приміщенні Інституту народознавства НАН України (просп. Свободи, 15) відбулася міжнародна наукова конференція, присвячена 160-літтю від дня народження визначного чеського етнографа, громадського діяча, дослідника українського народного побуту, фольклору, народної медицини, ФРАНТІШЕКА РЖЕГОРЖА.

       Цей захід відбувся під патронатом Голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютки та Генерального консульства Чеської Республіки у Львові Павела Пешека. Співорганізаторами конференції виступили дві академічні установи ‒ Інститут народознавства НАН України та Інститут Івана Франка НАН України, а також Українсько-чеське товариство імені Франтішека Ржегоржа, Художньо-меморіальний музей Устияновичів та Всеукраїнська громадська організація Союз Українок.
       Під час урочистого відкриття конференції з вітальним словом до учасників звернулися Голова Львівської ОДА Олег Синютка, Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек, директор Інституту народознаства НАН України, академік НАН України, професор Степан Павлюк, директор Інституту Івана Франка НАНУ, член-кореспондент НАНУ Євген Нахлік, декан філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Святослав Пилипчук, Голова ВГО Союз Українок Ореслава Хомик.

Привітання відомого чеського етнографа з Праги Наді Валашкової від імені чеської наукової спільноти зачитав заступник Генерального консула Чеської республіки у Львові та Консул  з питань культури, освіти, економіки Ігор Шедо
     
 
      
      

       Далі конференція продовжилася роботою у двох секціях ‒ «Франтішек Ржегорж та його інтелектуальне середовище (проблеми рецепції та контактології)» і «Парадигма українсько-чеських культурних взаємин», на яких було виголошено цікаві доповіді, що фактографічно підтверджують духовне подвижництво Ф. Ржегоржа у популяризації української народної культури, висвітлюють його взаємини з інтелектуальним середовищем Галичини та Буковини, осмислюють ширші українсько-чеські контакти.
       Перший день роботи конференції завершився у Львівській обласній філармонії, де відбувся концерт хору та оркестру заслуженої академічної капели України «Трембіта» (до 1939 року ‒ «Львівський Боян»), яка спадкоємно продовжила традицію колишніх успішних гастролей «Львівського Бояну» 1891 р. до Праги. 
      
       Наступного дня, 13 жовтня, у рамках конференційної програми учасники вирушили до с. Вовків Пустомитівського району, в якому впродовж 1877‒1890 рр. проживав Франтішек Ржегорж разом зі своїми батьками. Цього ж дня на цвинтарі у Вовкові відбулося освячення пам’ятного знака на місці поховання Ржегоржевих матері, сестри та брата. Плідні та успішні підсумки конференції провели у місцевому художньо-меморіальному музеї Устияновичів.
       За матеріалами конференційних доповідей заплановано видання наукового збірника статей.
       Конференція, присвячена 160-літтю від дня народження Ф. Ржегоржа засвідчує сталий і тривкий інтерес науковців різних поколінь до непересічної постаті цього визначного етнографа та «ентузіастичного приятеля русинів», як його називав Франко. Разом з тим вона зактуалізувала і ряд насущних потреб і проблем, пов’язаних з популяризацією постаті Ф. Ржегоржа та удоступненням всієї його творчої спадщини, епістолярію, які потребують вирішення на високому державному рівні у форматі чесько-української співпраці.