Літня Франкознавча школа в Інституті Івана Франка

Літня Франкознавча школа в Інституті Івана Франка
29.08.2016

Від 23 до 29 серпня 2016 року Інститут Івана Франка НАН України організував і провів Літню Франкознавчу школу. Метою школи була популяризація творчості та ідей Івана Франка серед молоді.

       Координатор школи – історик Ігор Медвідь спільно з волонтером літературознавцем Данилом Ільницьким розробили програму школи таким чином, аби вона продемонструвала учасникам різноманітного, цікавого, незабронзовілого Франка. Ставилося за мету вшанувати 160-річчя від дня народження поета в більш сучасний за формою та наповненням спосіб. У літній школі взяли участь 15 молодих людей віком від 19 до 36 років, які попередньо надсилали свої анкети та мотиваційні листи й були відібрані для участі в цьому проекті. До Львова учасники з’їхалися з різних куточків України: Харкова, Полтави, Києва, Миколаєва, Кременця, Рівного, Луцька, Трускавця та Кут. Був також представник Польщі, який приїхав з Вроцлава, щоби більше дізнатися про Івана Франка.
        Протягом одного тижня учасники слухали лекції та брали участь у дискусіях. Лекції були присвячені різноманітним аспектам життя, творчості і діяльності Івана Франка: еволюції поглядів (Євген Нахлік), прозі (Микола Легкий), коханню, шлюбу та сімейному життю (Алла Швець, Наталія Тихолоз), універсальності Івана Франка як «цілого чоловіка», який став генієм і залишився людиною (Богдан Тихолоз), театру (Уляна Рой), дослідженню фольклору (Святослав Пилипчук), взаємовідносинам з духовенством (Ігор Медвідь), сучасній рецепції та способам вшанування Франка (Данило Ільницький) та ін.
       Вивчення Франка не обмежилося лекційною програмою. У другій половині кожного дня учасники мали цікаву культурну програму. Вони навідалися до Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка, розташованому в будинку, де проживав поет. Одним з найцікавіших заходів, за опитуванням учасників, стала екскурсія місцями Франка у Львові, яку провели Наталія та Богдан Тихолози. Волонтер Данило Ільницький організував для учасників перегляд фільму за мотивами творів Франка та модерував дискусію після фільму. Доповненням лекційної та екскурсійної програми була інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?», яку можна залічити до інтерактивних методів вивчення Франка та його епохи. Окремий вечір учасники провели в одному з найгарніших зелених куточків Львова – парку Знесіння, де за ватрою мали змогу продекламувати вірші, зокрема свої, а також поспівати народних та сучасних пісень. До мистецької частини програми належали відвідання Меморіального музею-майстерні скульптора Теодозії Бриж і зустріч з художницею Лесею Безніско, яка розповіла учасникам про свого чоловіка народного художника України Євгена Безніска – автора багатьох малярських портретів Івана Франка та картин за мотивами його творчості. Деякі з них митець подарував Інститутові Івана Франка НАН України, тож учасники мали змогу оглянути їх.
       Важливою подією школи став похід на могилу Івана Франка, де напередодні його 160-річного ювілею учасники поклали квіти та запалили свічку пам’яті. Після цього разом з о. Романом Фігасом помолилися панахиду.
       В неділю учасники франкознавчої школи здійснили подорож у село Лолин на Івано-Франківщині, де Франко зустрів своє перше кохання Ольгу Рошкевич. Там вони долучилися до традиційного свята Франкової ліричної поезії.
       На завершення літньої франкознавчої школи директор Інституту Івана Франка НАН України проф. Євген Нахлік вручив учасникам сертифікати, які засвідчують їхню участь у цьому проекті.
 
Статтю підготував
Координатор Літньої Франкознавчої школи
Ігор Медвідь