30 червня, у вівторок, відбулося щомісячне засідання наукового семінару «Перехресні стежки»

30 червня, у вівторок, відбулося щомісячне засідання наукового семінару «Перехресні стежки»
30.06.2015

Із доповіддю на тему «Франків “роман виховання” у новелах (з принагідною презентацією книжки “Іван Франко. Гірчичне зерно. Вибране / Упорядкування і передмова Р. Чопика. Івано-Франківськ, 2015”)» виступив літературознавець, доцент кафедри української літератури ім. акад. М. Возняка ЛНУ імені Івана Франка Ростислав Чопик.

       До нової книжки вибраного Івана Франка, яку видало Івано-Франківське видавництво «Лілея-НВ» у серії «Майстри української прози» увійшли оповідання та новели письменника, більшість з яких не належать до хрестоматійних. Мова в них – про становлення особистості, виростання людини, яка бере перші уроки життя, чесно й болісно їх засвоює, вчиться боротись, кохати, прощати і далі вчитися. На думку Ростислава Чопика, це свого роду «роман виховання», в якому Іван Франко іноді виступає власною персоною, а іноді маскується під вигаданих персонажів. Але в усіх текстах відчувається один наскрізний суб’єкт акції.
 Твори згруповано за хронологією виростання персонажа: від дитинства до юності і змужніння. Франко часто звертався до проблем виховання. Він вважав, що кожному дається «зарід ідеального світу», «гірчичне зерно», яке можна розвинути, а можна заглушити. Завданням педагогіки є не диктаторське нав’язування ззовні, а детонування цього «зароду» ізсередини. Відтак, навчання має бути «сродне» людині, дарувати відчуття відкритості, можливість домислювати. Воно не повинно давати готові відповіді на питання, а лише показувати шлях, де ці відповіді можна знайти.