Франкознавчий семінар

Франкознавчий семінар
26.02.2013

26 лютого 2013 р., в Інституті Івана Франка НАН України на вул. Драгоманова, 18 відбулося засідання щомісячного наукового семінару "Перехресні стежки"

 

ДОПОВІДАЧ: Михайло Кріль 

Невідомі спогади про Івана Франка як топографічне джерело до історії Добромильщини


 На підставі  свідчень сучасників І.Франка, які записав фольклорист І.Прокопів, конкретизовані місця і будівлі в Добромилі та навколишніх селах, де у жовтні 1895 р. бував письменник. Записи зроблені у 1956, вони неповні, значна частина втрачена. Респондентами були мешканець Добромиля П.Ціханський, 1874 р.н. і М.Турко з Солянуватки, 1892 р.н. І.Франко побував у цих населених пунктах у зв’язку з виборами до Галицького сейму, у яких він брав участь як кандидат на посольський мандат.  М.Турко назвав конкретні будівлі, які тепер не збереглися, але їх місце вдалося ідентифікувати. Він зазначив, що І.Франко у Солянуватці (тоді – Ляцку) зустрічався з селянами у господаря Пограничного, а ночував у поляка Крука. Їхні будівлі знаходилися біля Салінарної дороги. На зустрічі (вічі) було шість осіб. 

У Добромилі він був 28–30 жовтня і ночував у готелі Кебля. За спогадами П.Ціханського цей готель знаходився на місці, де тепер зведений мотель «Радич». Історія із вкраденим у Добромилі взуттям письменника, про яке йдеться у спогадах, має різночитання (респонденти назвали Ляцко і Добромиль), але крадій Пелехович не згаданий. Зі слів І.Франка відомо, що він також зупинявся у приватному помешканні свого однокласника по Дрогобицькій гімназії І.Тігермана, який тоді працював адвокатом у Добромилі. Це помешкання не вдалося уточнити на вулицях міста. Швидше всього йдеться про одну з кам’яниць з північного або східного боку від площі Ринок. 
Опрацьовані документальні матеріали уточнюють біографічні відомості про І.Франка, розширюють коло його оточення, локалізують його місця перебування. Це дозволяє виготовити і закріпити пам’ятні таблиці чи камені з відповідними написами, розробити схему туристичного маршруту в згаданій місцевості і включити його до спеціалізованої ознайомчо-пізнавальної мандрівки «Слідами Івана Франка».