Українсько-польський симпозіум у Познані

Українсько-польський симпозіум у Познані
10.05.2025

7–9 квітня 2025 р. у Познані відбувся V симпозіум ім. Зоф’ї Трояновичової – «Українська тема в літературі. Від романтизму до сучасности. До 200-ї річниці видання твору “Maria. Powieść ukraińska” Антонія Мальчевського».

Установами-організаторами наукового заходу виступили заклад літератури романтизму Інституту польської філології на факультеті польської та класичної філології Університету ім. Адама Міцкевича в Познані та катедра полоністики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Ініціатор, персональний організатор та натхненник симпозіуму – професор Кшиштоф Трибусь, який торік був керівником закладу літератури романтизму.

Засідання відбувалися в «салоні Міцкевича» будинку «Collegium Maius» (Університет ім. Адама Міцкевича) та в Бібліотеці Рачинських.

У першій частині пленарного засідання головував Євген Нахлік. З доповідями виступили, зокрема, професор Марія Брацка (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) – «Марії польських романтиків “української школи”», і професор Ярослав Лавський (Університет у Білостоку), іноземний член Національної академії наук України, – «Проблеми досліджень “української школи” в романтичній літературі: перспектива практика».

У другій частині пленарного засідання Євген Нахлік виголосив доповідь «Мітологія долі в поетичній трагедії Лесі Українки “Кассандра”» (модерувала Марія Брацка).

Загалом Україну на симпозіумі репрезентували 9 доповідачів, зокрема:

Дарина Сліпчук (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України) – «Мітологія степу в поезії Юзефа Богдана Залеського (на тлі з Марією)»;

Олеся Нахлік («Львівська політехніка») – «Слухати, говорити, бути почутим. Українська рецепція польських літературних репортажів про травматичний досвід українців і поляків у ХХ ст.»;







Віра Меньок (Дрогобицький педагогічний університет імені Івана Франка) – «Благовіщення Марії Сергія Жадана –прочитання Дрогобича – псалми для Шульца».У Бібліотеці Рачинських відбулася презентація унікального рукопису (автографа) поеми «Марія» («Maria») Антонія Мальчевського та його цьогорічного коштовного видання, ґрунтовно опрацьованого з текстологічного погляду, з добротною поліграфією.

Симпозіум був дуже добре організований і пройшов на високому науковому рівні, з цікавими дискусіями, до того ж здивував унікальним випадком: упродовж запланованих трьох днів наживо були виголошені всі заявлені доповіді, автори яких – науковці з Польщі, України (Києва, Львова, Дрогобича, Харкова, Хмельницького, Житомира) та західної Європи (Фрайбурга, Бамбергу, Удіне в Італії).





Світлини та інформація Євгена Нахліка.

Програму Симпозіуму див.: