Наукові читання на пошанування пам’яті професора Григорія Самойленка

Наукові читання на пошанування пам’яті професора Григорія Самойленка
07.05.2025

1 травня 2025 р. в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя відбулися Перші філологічні та історико-культурологічні читання на пошанування пам’яті професора Григорія Самойленка «Слово. Текст. Культура. Пам’ять».

Захід приурочений до 90-річчя від дня народження Григорія Васильовича Самойленка (*1 травня 1935 – †2 лютого 2025) – визначного українського філолога, культуролога та історика, заслуженого діяча науки і техніки України, довголітнього професора Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.

Організатори Читань: Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя; Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України; Інститут Івана Франка НАН України.

Торік Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя спільно з Інститутом Івана Франка та іншими установами, за активної участи Григорія Самойленка провів Всеукраїнські наукові конференції «Спадщина Миколи Гоголя в українському культурному просторі» (2 квітня 2024 р.), «Культурницький націоналізм Пантелеймона Куліша (до 205-річчя від Дня народження Великого українця – націєтворця і державника)» (6–7 серпня 2024 р.), «“Я вірю в кращу будучину свого народу” (до 170-річчя від дня народження першої Народної артистки [України Марії Заньковецької])» (27–28 вересня 2024 р.)

Цьогорічні Читання відбувалися у форматі офлайн і онлайн.

До складу організаційного комітету ввійшли Євген Нахлік та Алла Швець.

Відкрив Читання Олександр Григорович Самойленко, заслужений працівник освіти України, ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, гідний син Видатного Батька.

Євген Нахлік у вітальному слові наголосив:

«Талановитий різнобічний учений-гуманітарій Григорій Самойленко виявив себе і як вдумливий літературознавець, і як ерудований історик вітчизняної культури, допитливий краєзнавець, і як обізнаний театрознавець та мистецтвознавець. Визначний дослідницький внесок зробив у гоголезнавство, кулішезнавство, висвітлення культури Сіверщини, історії Ніжинської вищої школи. Вирізнявся дослідницькою одержимістю, подиву гідною працездатністю і науковою продуктивністю. Незважаючи на поважний вік, до останку писав і видавав книжки. Володів вправним, зрозумілим і доступним науковим та науково-популярним стилем. Про визначних діячів, що були об’єктами його студій, писав з пошаною, прихильністю, незмінно подавав їх з позитивного боку, співпереживав їм, акцентував на їхніх здобутках.

Особливо варто підкреслити органічний, глибинний український патріотизм Григорія Васильовича. Слухаючи торік його виступи на конференціях, інших заходах, спілкуючись із ним приватно, я завжди подивляв його ясний, проникливий розум, світлу душевну енергетику, доброзичливу налаштованість до людей, до світу, толерантність і водночас життєву стійкість, бадьорість, незмінний оптимізм, непохитну віру в нашу Перемогу – виявами цих рис, гідних мудреця-довгожителя, Григорій Васильович надихав інших. У всьому цьому його могутня креативна особистість, подвижницький життєвий шлях є взірцем для нас, для нинішніх і майбутніх поколінь».

На пленарному засіданні Євген Нахлік виголосив спільну з Оксаною Нахлік доповідь «На захист української культури: література – мова – освіта – преса в діалозі Івана Личка та Івана Франка». Доповідь побудована на призначеній до «Франківської енциклопедії» статті про Івана Личка (*1882–†1937) – українського прозаїка, драматурга, публіциста, літературного і театрального критика, перекладача (збереглося його 15 листів до Франка).

Відбулася презентація інформаційно-довідкового видання «Григорій Васильович Самойленко: до 90-річчя від дня народження. Біобібліографічний покажчик», про яке розповів директор Бібліотеки імені академіка М. О. Лавровського Олександр Морозов. У книжці вміщено, зокрема, статті-спогади Євгена Нахліка («Зірки продовжують світити: Григорій Самойленко») та Алли Швець («Людина  з душею всебіймаючою. Світлої пам’яті Григорія Васильовича Самойленка»). 

Виступаючи на презентації, Алла Швець відзначила: «В унікальному всесвіті Григорія Васильовича було так багато світла, добра, справжности – так багато, що він щедро ділився ними з усіма. І це відчував кожен, хто мав щастя бути поруч із ним. Його життєва мудрість наснажувала, а виняткова працелюбність запалювала, захоплювала і надихала»

Виступи відбувалися в межах трьох секцій: «Філологія», «Історія та краєзнавство», «Культурологія та мистецтвознавство». У першій секції з науковими доповідями виступили  науковиці Інституту Івана Франка Алла Швець («Людинознавча домінанта творчої спадщини Григорія Самойленка») та Христина Ворок («Алегорично-символічний вимір притчевого оповідання Івана ФранкаБудяки»)

Також читайте про захід на сайті Ніжинської міської ради:

http://nizhynrada.gov.ua/news/novini/u-nizhini-proyshli-naukovi-chitannya-na-poshanuvannya-pam-yati-profesora-grigoriya-samoylenka

Знімки екрана Євгена Нахліка.

Програму Читань див.: