Відбулася Урочиста академія до 100-річчя від дня народження професорки Нонни Копистянської

Відбулася Урочиста академія до 100-річчя від дня народження професорки Нонни Копистянської
20.04.2024

Ювілейні заходи, приурочені до вшанування сторіччя від дня народження заслуженої професорки Львівського національного університету імені Івана Франка, знаної літературознавиці, богемістки Нонни Хомівни Копистянської, відбулися 18—19 квітня 2024 р. наживо й у дистанційному форматі у Будинку вчених та пам’ятних місцях родини Копистянських.

Співорганізаторами Урочистої академії стали кафедра світової літератури, факультет іноземних мов та філологічний факультет Львівського університету, спільно з Інститутом Івана Франка НАН України та Інститутом літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, а також Платформою інтермедіальних досліджень. 
Ювілейні заходи розпочалися з вітальної частини Урочистої академії, яку відкрила завідувачка кафедри світової літератури ЛНУ імені Івана Франка Лідія Мацевко-Бекерська, відзначивши внесок Нонни Копистянської у світову науку й історію кафедри.
Присутніх привітав і побажав продуктивної праці проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Сергій Різник. Він зазначив, що не був особисто знайомий з Нонною Хомівною, проте вважає дуже важливими такі ювілейні заходи для пошанування наших видатних науковців.
 Заступниця декана факультету іноземних мов Львівського університету Олеся Татаровська поділилася особистим теплим спомином про Нонну Копистянську, з якою мала честь бути знайомою. В онлайн-форматі до вітальної частини долучилися декан факультету іноземних мов Львівського університету Любомир Бораковський та декан філологічного факультету Роман Крохмальний. Заступник декана філологічного факультету ЛНУ Олександр Моторний привітав присутніх від імені кафедри слов’янської філології ім. професора Іларіона Свєнціцького. Він розкрив постать Нонни Копистянської як талановитого богеміста, адже свою наукову діяльність професорка починала як дослідниця чеської літератури.

До слова модераторка, докторантка Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Оксана Левицька,  запросила й  директора Інституту Івана Франка НАН України, члена-кореспондента НАНУ Євгена Нахліка. За словами Оксани Левицької, саме цій науковій установі Нонна Хомівна свого часу передала свій книжковий фонд на збереження, крім того в Інституті Івана Франка у 2014 році вийшов науковий збірник на пошану Нонни Копистянської «Діалогічні обертони», і з його електронною версією можна ознайомитися на сайті Інституту.

У вітальному зверненні до учасників Урочистої академії колишній студент (1976–1979 років), вихованець і колега професорки Нонни Копистянської Євген Нахлік зробив кілька акцентів до її наукового та педагогічного портрета:

  1. Нонна Хомівна була цікава викладачка, відкрита на спілкування зі студентами, інтелігентна, дуже привітна, приємна, тактовна в розмовах, зазвичай усміхнена. Давала студентам не лише знання, а й заохочувала до науки. Завдяки цьому до Нонни Хомівни тягнулися студентки і студенти, які хотіли йти в літературознавчу науку.
  2.  Освоювала доступні в умовах тоталітарного режиму теоретичні здобутки слов’янського літературознавства і застосовувала та розвивала їх у своїх працях.
  3. Зробила оригінальний, значний і непроминальний внесок у літературознавчу богемістику, в розвиток таких актуальних і вічних ділянок теорії літератури, як жанрологія і хронотоп, опрацювала власну концепцію жанру і протікання художнього часу в літературному творі. 
  4. Робила з літературознавства науку. Не лише доступно висвітлювала студентам історію світової літератури, життя і творчість класиків, зміст творів, а своїми працями з проблем літературної жанрології та літературного хронотопу, своїм внеском у теорію літератури доводила, що літературознавство – це наука, тому осмислення історико-літературного процесу та художнього тексту має спиратися на теоретичні підвалини. Сьогодні такий штрих до портрета університетського викладача може здатися дивним, але в умовах тоталітарного комуністичного режиму, коли українське літературознавство мало переважно описовий та пропагандистський характер, неідеологічна теоретизація викладання й дослідження літератури була явищем поодиноким.
  5. Створила власні літературознавчі школи літературного часопростору та жанрології. Євген Нахлік відзначив найпоказовішу, на його думку, монографію такої школи – її вихованки Наталії Тодчук «Роман Івана Франка “Для домашнього огнища”: час і простір» (книжку видало наше Львівське відділення Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України за відповідальної редакції Н. Х. Копистянської 2002 року). Значну теоретико-літературна й інтерпретаційну цінність цієї монографії Євген Нахлік зміг оцінити щойно недавно, коли в компаративістській статті порівнював Франків роман із романом Ґабріелі Запольської «O czym się nie mówi».
  6. Професор Нонна Копистянська відома та здобула наукове визнання не лише в Україні, а й за її межами – насамперед, як богемістка, серед чеських, словацьких і російських літературознавців, а також у славістичних осередках Західної Європи (зокрема, у Відні та Швейцарії). Підтримувала наукові зв’язки з літературознавцями з-поза меж України.
  7. І, звичайно, годиться подякувати вихованкам Нонни Хомівни – Світлані Маценці, Оксані Левицькій, Ярині Тарасюк, Софії Варецькій, які не з посадових обов’язків, а за велінням душі, зі щирої вдячності незабутній Наставниці, зі світлої пам’яті про Неї зініціювали та зорганізували і попереднє відзначення її 90-річчя, і теперішнє – 100-річчя. Євген Нахлік подякував також завідувачці кафедри світової літератури Лідії Мацевко-Бекерській, очільникам факультету іноземних мов і філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, які підтримали їхні зусилля щодо проведення цієї Урочистої академії. Не раз буває, на жаль, так, що ювілеї наших колег-літературознавців зі всієї України минають без належного вшанування, бо бракує безкорисливих ентузіастів. А для організації 100-річчя Нонни Хомівни такі ентузіастки знайшлися.

Дуже важливо, що ініціатива відзначення ювілею йшла «знизу», а не «згори». Це свідчить, що неформальна літературознавча школа Нонни Копистянської – школа не лише хронотопу та жанрології, а й загалом літературознавчого пошуку, взірцевого академічного і суто людського спілкування – триває і розвивається, – наголосив Євген Нахлік.

Зворушливим завершенням вітальної частини став виступ Данила Бенатова – доцента кафедри екології та технології рослинних полімерів Національного технічного університету України «Київський Політехнічний Інститут імені Ігоря Сікорського», сина першої аспірантки Нонни Хомівни. Д. Бенатов зазначив, що «наукові твори учнів Нонни Хомівни будуть їй найкращим пам’ятником».








Після завершення урочистої частини відбулася наукова робітня «Orbis scientiarum», яку модерувала доцентка кафедри світової літератури Ярина Тарасюк. Робітня містила два блоки, відповідно до ключових наукових проблем, яким присвячено праці Нонни Копистянської, а це жанрова система літературознавства та художній хронотоп.

У першій панелі «Жанр і проблеми генології літератури» заслухали й обговорили дві доповіді: концепцію жанру в наукових працях Нонни Копистянської розкрила кандидатка філологічних наук, докторантка Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Оксана Левицька, а динамічну природу і розмаїття літературознавчих концептуалізацій жанру проаналізувала докторка філологічних наук, професорка кафедри світової літератури Львівського університету Ольга Бандровська.

У другій панелі «Дослідження художнього часопростору» доповіді були присвячені проблематиці хронотопу, яку розробляла учена упродовж тривалого часу: докторка філологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України Наталія Мочернюк висвітлила тему концепції часу в наукових працях Нонни Копистянської, докторка філологічних наук, професорка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Львівського університету Алла Татаренко проаналізувала містерію часу в романі Горана Петровича «Крамничка “З легкої руки”», а докторка філологічних наук, професорка кафедри німецької філології Львівського університету Світлана Маценка виступила з доповіддю про поетику простору в новітній німецькій літературі та науковій думці. На завершення наукової робітні творча лабораторія Платформи інтермедіальних досліджень у складі Світлани Маценки, Ярини Тарасюк, Софії Варецької та Діани Мельник проаналізували організацію художнього простору в «Кассандрі» Лесі Українки й анонсували вихід у світ дослідження «Інтермедіум Кассандра».

Після наукових виступів своїми споминами про Нонну Хомівну під час круглого столу «In memoriam» поділилися її колеги, учні та добрі друзі, зокрема професорка кафедри зарубіжної літератури Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Жлуктенко,  завідувачка відділу європейської книги ХІХ–ХХ ст. Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника Маргарита Кривенко,   директор видавництва «ПАІС», де вийшли з друку дві монографії вченої, Ігор Паславський, професорка Інституту германістики Віденського університету Лариса Цибенко, доцентка кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства ЛНУ Мар’яна Челецька

Євген Нахлік також виступив на круглому столі «In memoriam» зі спогадами про професорку Нонну Копистянську, окресливши три періоди їхнього спілкування: за студентських років під час навчання у Львівському університеті (від 1976 р., коли почав слухати курс світової літератури на її лекціях, до червня 1979 р.), після закінчення університету, навчання в аспірантурі та наукової праці в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка в Києві (1979–1991 рр.), під час роботи на посаді керівника Львівського відділення Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України (від 1991 р.).







Продовження пам’ятних заходів відбулося 19 квітня у Парку Івана Франка, де, за участі декана факультету іноземних мов Любомира Бораковського та учасників Урочистої академії було висаджено два дерева ґінкго білоба (для вшанування пам’яті професорки Нонни Копистянської та її чоловіка, доктора геолого-мінералогічних наук Романа Копистянського), яке особливо любила Нонна Хомівна і листя якого прикрасило обкладинку виданого на її пошану наукового збірника «Діалогічні обертони» (Львів, 2014).  Дерева ростуть на галявині біля центральної алеї, а іменні меморіальні таблички через інформацію за QR-кодами розповідають про вчених.

Підготовлено за матеріалами Євгена Нахліка та пресцентру ЛНУ ім. Івана Франка.

Також читайте: http://surl.li/sugvq

Відеозапис події: https://youtu.be/zgdVHW0Nl5c?si=auUe5PN9pDBlerKV

 Світлини: Олександри Салій, Оксани Левицької, Катерини Шмеги.