Із вітальним словом до всіх присутніх звернувся заступник голови ЛОДА Іван СОБКО, який зазначив, що "Росія завжди хотіла зробити так, аби не було наших мови, культури і нації, а такі, як Михайло Павлик, стояли на заваді цьому, бо поклали своїм обов’язком присвятити себе для добра народу та громади". Від імені Департаменту освіти і науки ЛОДА наукову спільноту привітала заступниця директора Олена УРДЕЙ.
Участь у презентації взяли співавтори та рецензенти монографії. Першим до слова модераторка запросила директора Інституту Івана Франка, члена-кореспондента НАН України Євгена НАХЛІКА. Він акцентував на тому, що презентоване видання є справжнім проривом у дослідженні діяльності Михайла Павлика, оскільки за понад 30 років нашої незалежності досі не виходило праці, в якій би комплексно було висвітлено різні грані його особистості; висловив сподівання, що ця монографія збурить інтерес до Павлика і невдовзі з'являться його наукові та популярні біографії, адже він на це заслуговує.
Один з авторів монографії, професор Волинського національного університету імені Лесі Українки Сергій РОМАНОВ долучився до презентації онлайн і висловив свою подяку авторському та редакторському колективу, зазначивши, що це майстерно і з любов'ю зроблене видання – гарний підсумок добре організованої і яскравої ювілейної конференції до 170-річчя Михайла Павлика у 2023 році.
Професори Львівського національного університету імені Івана Франка Святослав ПИЛИПЧУК та Михайло ГНАТЮК наголосили на комплексності видання, яке, за словами С. ПИЛИПЧУКА, "відкриває Павлика як цілого чоловіка". На думку професора М. ГНАТЮКА, монографія має "і чисто наукове, і водночас прикладне значення". Науковий співробітник Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України Петро ШКРАБ'ЮК розкрив деякі маловідомі факти з біографії Михайла Павлика, наприклад, про його теплі взаємини з Лесею Українкою та Соломією Крушельницькою.
Завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка Микола ЛЕГКИЙ розповів про М. Павлика як письменника та наголосив на його пророчих поглядах як політика, що закликав "за всяку ціну відмежуватися від Росії.".
Також свої міркування про постать Михайла Павлика і присвячену йому монографію висловила рецензентка видання, професорка Львівського університету Ірина РОЗДОЛЬСЬКА.
Наживо та через онлайн-зв'язок до презентації долучилися її автори з різних куточків України, зокрема доцентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Світлана КИРИЛЮК, наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Надія БОЙКО, асистентка Навчально-наукового
інституту Київського національного університету культури і мистецтв Катерина ТІМОФЄЄВА, наукова співробітниця відділу франкознавства Інституту Івана Франка Христина ВОРОК, старша наукова співробітниця відділу літературного процесу та компаративістики Інституту Івана Франка Марія ЛАПІЙ та наукова співробітниця цього відділу Марія КОТИК-ЧУБІНСЬКА.
У залі були не лише
науковці, а й представники державних структур, серед яких депутат Львівської
обласної ради Ореслава ХОМИК та начальник юридичного відділу Львівоблради Ярослав ГАСЯК.
Неодноразово під час презентації присутні цитували винесені епіграфом до видання пророчі слова Михайла Павлика: "Одне спасіння: відділити й відгородити українську землю від Росії — якнайшвидше, за всяку ціну, поки ще час". А модераторка Алла ШВЕЦЬ навела ще одну Павликову цитату, сповнену оптимізму та віри у нашу спільну Перемогу: "… І на руїнах деспотичної Росії зійде сонце вільної України".
Довідково: Видання вийшло за матеріалами Всеукраїнського симпозіуму-пленеру,
приуроченого до 170-ї річниці від дня народження письменника, громадського
діяча, політика та публіциста Михайла Павлика (30 червня – 2 липня 2023 р., м. Косів
Івано-Франківської обл.) та за підтримки Львівської обласної військової
адміністрації, Івано-Франківської обласної військової адміністрації й Івано-Франківської обласної ради.
Світлини: Олександра Салій (Інститут Івана Франка НАН України), Павло
Паламарчук (Львівська обласна рада).
Підготувала в.о. вченого секретаря Інституту Івана Франка Катерина Шмега.
Запис презентації можна переглянути на нашому YouTube-каналі: