Франкознавчий семінар "ПЕРЕХРЕСНІ СТЕЖКИ"

Франкознавчий семінар "ПЕРЕХРЕСНІ СТЕЖКИ"
28.06.2023

У вівторок, 27 червня 2023 року, у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося чергове засідання міждисциплінарного науково-методологічного франківського семінару «Перехресні стежки». Співорганізаторами семінару вже традиційно стали Інститут франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка, Інститут Івана Франка Національної академії наук України та Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка («Дім Франка»), а також Центр СУА з жіночих студій УКУ.

Науковий захід проводили в комбінованому форматі: очно (ауд. 308 Львівського університету) та віддалено на платформі Zoom.
     Із доповіддю “Ольга Франко і галицьке жіноцтво” виступила відома франкознавиця, докторка філологічних наук, професорка Українського католицького університету Ярослава МЕЛЬНИК
     Модерувала семінар директорка Інституту франкознавства Львівського університету Наталя ТИХОЛОЗ.
     Доповідачка висвітлила деталі скомплікованих обставин життя Ольги Франко з Хоружинських із генієм українського письменства Іваном Франком, розкрила особливості її взаємин із численними представницями західноукраїнського жіноцтва. 
      Чимало проблемних, малодосліджених й овіяних чутками та стереотипами питань розглянула науковиця у своїй доповіді, серед них:
 – як сприйняло галицьке жіноцтво Франкову дружину-наддніпрянку; 
 хто перебував із нею у найближчих взаєминах, хто їй симпатизував, а хто недвозначно творив негативну опінію; 
 кому вона відповідала симпатією у спілкуванні, а до кого з галичан ставилася з застережливою обережністю і навіть з прохолодою; 
 із ким перетиналися її стежки на громадських і літературних теренах; 
 хто з жіноцтва запрошував і гостив її під час численних літніх вакацій та за інших нагод; 
 які були взаємини Франкової дружини з жінками, які зробили вагомий вплив на письменникові життя і творчість, зокрема, з Ольгою Рошкевич (Озаркевич), Юзефою Дзвонковською, Целіною Зигмунтовською; 
 хто опікувався дружиною письменника в останні роки життя і провів в останню дорогу; 
 чи завжди справедливими були галичанки у ставленні до Ольги Федорівни тощо.
     Свій виступ Я. МЕЛЬНИК розпочала з передісторії знайомства Ольги Хоружинської з її майбутнім чоловіком, уже на той час відомим письменником Іваном Франком. За словами науковиці, подружній вибір для обох був фатальним. А проте, Франко всіляко підтримував свою дружину у письменницькій та науковій діяльності, заохочував до перекладання та збирання фольклорних матеріалів. 
     У Галичині життєві стежки Ольги Франко, як зазначила доповідачка, перетиналися з численними представницями різних верств жіноцтва – і з освічених, інтелігентних верств, і зі священичих родів, і з гущі народу. В інтенсивному спілкуванні з нею, зокрема, були: Наталя Кобринська, Олеся Бажанська (Озаркевич), Йосифа Олеськова (з її родиною Франки довго товаришували; І. Франко був дружбою на її весіллі, а вона хрещеною матір’ю Петра Франка), Феліція Прухнікова, Ядвіга Чайковська, Уляна Кравченко, Климентина Попович, Михайлина Рошкевич, Ольга Левицька, Герміна Шухевич, Ірина Гарасимович. Ольга Франко вела активне листування з рідними та друзями з Наддніпрянщини, Н. Кобринською, О. Кобилянською, Оленою Пчілкою, Ф. Прухніковою та ін., у якому значне місце відіграє проблематика культурного та громадсько-політичного життя зламу ХІХ – ХХ століть.

На думку професорки Я. Мельник, стереотипні візії О. Франко як жінки, яка зробила життя І. Франка нестерпним, потрібно долати, ретельно документуючи твердження вивіреною фактологією. Зрештою, без виразної індивідуальності постаті Ольги Франко з Хоружниських чимало втрачає історія жіночого руху в Галичині.

Після такої насиченої фактами й аналітичними розмислами доповіді Н. Тихолоз, яка вела семінар, побажала, аби ця доповідь вилилася у монографічне дослідження, якого бракує в сучасному франкознавчому дискурсі, і запросила учасників до обговорення виступу та дискусії.

Дистанційно до обговорення долучилася заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка Алла ШВЕЦЬ, яка уточнила й доповнила деякі аспекти комунікування О. Франко з Н. Кобринською та іншими галичанками, а також її інтенсивної залученості у різні тогочасні жіночі організації та ініціативи.

     Із запитаннями також виступили кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства ЛНУ ім. Івана Франка Василь БУДНИЙ та доктор філологічних наук, завідувач кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка Львівського університету Володимир МИКИТЮК. 

     Насамкінець від себе особисто і від імені учасників семінару Н. ТИХОЛОЗ побажала доповідачці нових творчих здобутків і таких евристично багатих франкознавчих «сюжетів».

    Допис підготовлено за матеріалами Юрія Горблянськогопровідного спеціаліста Інституту франкознавства Львівського національного університету імені Івана Франка для  пресцентру університету: https://lnu.edu.ua/vzaiemyny-olhy-franko-z-halytskym-zhinotstvom-pravda-y-vyhadky/?fbclid=IwAR0XINbC5GYpjtsT2Y0vNWL93VJdTCQ3bEsE4__EgAkK0k1MwDKuF5dZ-FU

  Фото: пресцентр ЛНУ ім. Івана Франка.