26 – 27 травня 2023 року відбулася Всеукраїнська наукова конференція «“Показати свій народ як у чистому дзеркалі”: життєтворчий феномен Ганни Барвінок» до 195-річчя від дня народження письменниці, яку Інститут Івана Франка НАН України у злагодженій співпраці з Інститутом літератури імені Т. Г. Шевченка, Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Обласним історико-меморіальним музеєм-заповідником П. Куліша «Ганнина Пустинь», ВГО Союз Українок та Центром регіонального вивчення культури Полісся провели у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя.
Проходила конференція у змішаному режимі – наживо та дистанційно, на платформі ZOOM.
З вітальним словом на відкритті конференції виступили ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, заслужений працівник освіти України, доцент, голова Оргкомітету Олександр Самойленко, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, секретар Ніжинської міської ради Юрій Хоменко, керівник Центру регіонального вивчення культури Полісся, заслужений діяч науки і техніки України, доктор філологічних наук Григорій Самойленко, доктор філологічних наук, директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський та доктор філологічних наук, член-кореспондент НАН України, директор Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік.
У своєму привітанні, адресованому учасникам конференції та всім присутнім, Є. Нахлік наголосив, що Леся Білозерська/Олександра Куліш/Ганна Барвінок увійшла в історію української літератури, національно-культурного і визвольного руху як талановита новелістка, одна з наших перших жінок-письменниць, зі своїм оригінальним внеском у розвиток української малої прози, як цікава мемуаристка, яка передала наступним поколінням багато відомостей зі свого життя і діяльності тих, з ким їй пощастило спілкуватися, і як надзвичайно продуктивна адресантка, яка залишила численну епістолярну спадщину – вельми цінний документ своєї епохи. Вийшовши з давнього козацько-старшинського роду, виховуючись у хутірній атмосфері плекання народних традицій, збереження історичної пам’яті про героїчну козаччину і козацьку державу, розвиваючись в оточенні волелюбних кирилометодіївців 1840-х років, відтак ентузіастів-шістдесятників, Олександра Куліш разом із ними, а потім і після них, коли вони відійшли у засвіти, пройшла воістину подвижницький шлях служіння рідному народові.
Див. також:
Пресцентр. Вшановуємо
Ганну Барвінок // Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя. Url: http://www.ndu.edu.ua/index.php/ua/novini-universitetu/item/6107-vshanovuiemo-hannu-barvinok;
Окремі світлини події
– з інформаційної сторінки Ніжинського державного університету імені Миколи
Гоголя. Url: https://www.facebook.com/groups/1717979698226913/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=6691819554176211.
Інформація в медіа:
https://youtu.be/6aAWE0j1Rp8 – відеорепортаж "5 каналу"