Заходи на Ляйпцизькому книжковому ярмарку (27–30 квітня 2023 р.), в яких узяв участь Ю. Прохасько, були почасти частиною програми Саксонської академії мистецтв:
- публічна дискусія 27 квітня «Нова Середня Європа? Яку роль Середня Європа відіграє сьогодні з чеської, польської та української перспективи»? в просторі Café Europa – разом із польським поетом та перекладачем Якубом Ек’єром (Jakub Ekier) та керівником всесвітньої мережі інститутів чеської культури Чеські Інститути Ондржеєм Черни (Ondrej Cerny), за модерування експерта з України та чорноморського басейну Міжнародного центру мирних операцій в Берліні Вільфреда Їльґе (Wilfred Jilge);
- Дискусії «Нова Центральна Європа» у співпраці з Польським Інститутом в Ляйпциґу (Polnische Institut Leipzig, Instytut Polski w Lipsku) – разом із Якубом Ек’єром, Ондржеєм Черни та Вільфридом Їльґе, за модерування керівника Польського Інституту Бернда Карвена (Bernd Karwen),
а почасти спільної програми обидвох академій:
- Читання і дискусія в рамках фестивалю «Ляйпциґ читає» (Leipzig liest) Literaturhaus Leipzig «Де центр Європи»? (разом з авторами-членами Німецької академії Марселем Баєром (Marcel Beyer), Сесіль Вайсброт (Cecile Wajsbrot), Керстін Прайвус (Kerstin Preiwuß) та Дурсом Ґрюнбайном (Durs Grünbein) за модерування проф.. Арнольда Бартецкі (Arnold Bartetzky) з Інституту історії та культури Східної Європи ім. Ляйбніца.
- В рамках цього заходу, перед дискусією, Ю. Прохасько також прочитав свій есей німецькою мовою «Середня Європа всередині мене» (Mitteleuropa inmitten von mir).
В усіх своїх виступах Ю. Прохасько наголошував на необхідності радикального переосмислення поняття Середньої Європи, його цілковитої екстериторіалізації і наповнення новими розуміннями, що передбачають, зокрема, відданість європейській ідеї та практикуванню європейських вартостей, сукупність засадничих передумов – антиімперськості у поєднанні з усвідомленням постімперіального досвіду, збереженні національної ідентичності у поєднанні з висзнанням і плеканням культурного розмаїття, суспільної солідарності – і закликав розглядати російську війну проти України як напад на ідейю і практику Середньої Європи. В такому оновленому, цілком звільненому від географічних конотацій сенсі найважливішим чинником стає новий «середній європеєць», а ідея Середньої Європи ототожнюється з практикою погодження розбіжностей всередині Європейського Союзу, розбудови Європейської Унії далі на Схід, що включатиме й Україну, Молдову та Білорусь, а також із сучасною версією європейської ідеї у світі.
Цей виступ можна переглянути на платформі YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=h6l7fPucXYk&ab_channel=LiteraturhausLeipzig), а його текст буде опубліковано на сторінці Саксонської академії мистецтв.
Виступи Ю. Прохаська знайшли також висвітлення в німецькій щоденній пресі, зокрема у виданні Frankfurter Allgemeine Zeitung.