Презентація книжки Миколи Ільницького «Іван Франко: антиномія природи і духу»

Презентація книжки Миколи Ільницького «Іван Франко: антиномія природи і духу»
21.03.2023

Захід відбувся 20 березня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка (в очному і дистанційному форматах) і започаткував цикл презентацій «Книжкова франкіана».
Співорганізаторами презентації у межах циклу стали Інститут франкознавства Львівського університету, «Дім Франка» та Інститут Івана Франка НАН України.

Микола Ільницький – відомий український літературознавець і критик, перекладач, доктор філологічних наук, професор, Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, провідний науковий співробітник відділу української літератури Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України. 

Книга «Іван Франко: антиномія природи і духу» об'єднала під однією обкладинкою опубліковані раніше статті та виступи М. Ільницького, у центрі уваги яких - постать і творчість Івана Франка. Як наголосив автор, його книга - це не монографія у класичному розумінні, але вона має власну логічну структуру. Кожен із трьох розділів презентованої книжки об'єднаний спільною лаконічно сформованою темою: Паралелі, Інтерпретації та Відлуння.  Кожна з них висвітлює вужчі проблемно-тематичні блоки, скажімо типологічні зв'язки творчості Франка з іншими текстами українських й іноземних авторів,  еволюцію світоглядних та естетичних поглядів письменника, зв’язок літературної і громадсько-політичної діяльності Франка, трансформацію філософських мотивів у творчості письменника тощо.

Модерувала презентацію директорка Інституту франкознавства Львівського університету Наталія ТИХОЛОЗ. До вітального слова були запрошені декан філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Роман КРОХМАЛЬНИЙ та

проректор із науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку університету, доктор історичних наук Володимир КАЧМАР.

Розповідаючи про ідею своєї книги та її назву, професор Ільницький зазначив, що вона запозичена з його ж статті  «Ґете і Франко: антиномія природи і духу». Також автор поділився своїми спогадами про те, як почав досліджувати Івана Франка, і наголосив, що досі не вирішив для себе тих проблем, які намагався з'ясувати і Франко, зокрема щодо розуміння конечності чи безмежності природи та людського духу.

Участь в обговоренні книги взяли працівники Інституту Івана Франка. Зокрема, директор, доктор філологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, Євген НАХЛІК, який наголосив на інтелігентному і дуже тактовному підході М. Ільницького до Франкової творчості, його увазі до тонких нюансів та  ідей Франкових творів. Також Є. Нахлік запитав професора Ільницького про його розуміння Івана Франка як феномена. Завідувач відділу франкознавства Інституту, доктор філологічних наук Микола ЛЕГКИЙ виступив із вітальним словом і назвав професора Ільницького своїм учителем та наставником на дослідницькому шляху.


До слова були запрошені викладачі Львівського університету, зокрема  доктор філологічних наук, завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства ЛНУ, голова Міжнародної асоціації франкознавців проф. Михайло ГНАТЮК, доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури імені акад. Михайла Возняка Валерій КОРНІЙЧУК, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури імені акад. Михайла Возняка Ростислав ЧОПИК. Також про книжку висловилися авторка передмови до неї, докторка філологічних наук, завідувачка кафедри філології Гуманітарного факультету Українського католицького університету Ярослава МЕЛЬНИК та онук професора Ільницького, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри філології  Гуманітарного факультету УКУ Данило ІЛЬНИЦЬКИЙ.

Докладніше - у матеріалі Пресцентру ЛНУ ім. Івана Франка: https://cutt.ly/k4c20lI

Фото: Пресцентр ЛНУ ім. Івана Франка, Інститут Івана Франка НАН України