Презентація інтермедіального видання про «Кассандру» Лесі Українки

Презентація інтермедіального видання про «Кассандру» Лесі Українки
11.10.2024

3 жовтня 2024 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка та в онлайн-форматі презентували колективну монографію «Інтермедіум Кассандра», яка стала результатом реалізації дослідницького проєкту «Кассандра інтермедіальна».

Організаторами презентації були факультет іноземних мов Львівського університету та Платформа інтермедіальних досліджень у співпраці із видавництвом «Апріорі», яке видало презентовану книгу.

Співавторами монографії стали учасниці проєкту «Кассандра інтермедіальна»: професорка кафедри німецької філології Львівського університету Світлана Маценка, доцентка кафедри світової літератури Ярина Тарасюк, доцентка кафедри світової літератури Софія Варецька та в минулому доцентка кафедри світової літератури, тепер незалежна дослідниця Діана Мельник. Також свої розвідки у книзі опублікували директор Інституту Івана Франка НАН України, академік НАН України Євген Нахлік, наукова співробітниця Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Наталія Мочернюк та докторантка Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України й доцентка Національного університету «Львівська політехніка» Оксана Левицька.

Модерувала презентацію професорка кафедри слов’янської філології ЛНУ імені Івана Франка Алла Татаренко. З вітальним словом до гостей та учасників заходу звернулися проректор із наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський і декан факультету іноземних мов Любомир Бораковський. Під час презентації проєкту учасниці розповіли про ідею, історію розвитку проєкту, а також роботу над книжкою. Ярина Тарасюк зосередила увагу на проєкті як дослідницькій лабораторії, Світлана Маценка згадала про плідну співпрацю з українськими митцями, зокрема Лесею Квик, яка створила цикл графічних робіт до видання, художницею Дарією Альошкіною, яка створила образи Кассандри у витинанці, та Катериною Ганейчук, чия вибійка на полотні використана в оформленні обкладинки. Софія Варецька наголосила на ціннісній комунікативній і терапевтичній складовій проєкту, а Діана Мельник підкреслила тісний філологічний зв’язок учасниць проєкту, пов’язаних спільною ідеєю і спільнодією. Дослідниці також представили доповідь на чотири голоси про інтермедіальні виміри «Кассандри» Лесі Українки, яку унаочнила завершальна частина у вигляді піщаної анімації художниці Дарії Тимоніної, створена в межах проєкту.

До розмови про книжку долучилися її співавтори:

Євген Нахлік розкрив основні ідеї своєї статті і зазначив: «Для мене дуже важлива ця публікація. Бо це можливість долучитися до лесезнавства, а «Кассандра» — це явище світової літератури. Тому я хотів прочитати її методом «сlose reading», тобто уважно простежити, які меседжі хотіла вкласти Леся Українка у цю драму»;

Наталя Мочернюк доповнила дискурс Кассандри, простеживши художній потенціал цього образу та його інтерпретацію в українській поезії від перших згадок й до сучасних поетичних творів;

Оксана Левицька, авторка дослідження про сценічні адаптації «Кассандри» Лесі Українки та її образ у візуальному мистецтві, розповіла про свій шлях до «Кассандри» та цієї монографії через зокрема перегляд театральних постав драми, який спершу перервався через епідемію коронавірусу, а згодом — через початок повномасштабного російського вторгнення. «Ми жили у тих реаліях, в яких жила Кассандра міфологічна, в реаліях Трої», — каже дослідниця. Як відповідальна редакторка видання Оксана Левицька розповіла про співпрацю з дизайнеркою видання та видавцями.



Також своїми міркуваннями поділилися рецензентки видання — професорки Олена Галета та Ольга Воробйова (в онлайн-форматі).

Вщерть заповнена зала та близько 60 учасників ZOOM-трансляції з усієї України свідчать про значне зацікавлення серед сучасників дослідницьким проєктом, інтермедіальними студіями і творчістю Лесі Українки та образом Кассандри.


Світлини Олега Вівчарика (Пресцентр ЛНУ ім. Івана Франка) та учасників презентації.